Szkoła z tradycją
Leśnikiem być! Technikum Leśne w Miliczu zaprasza
Ostatni rok pokazał nam wszystkim, jak szybko zmienia się rzeczywistość, i to nie tylko szkolna. Tym wyraźniej uwidacznia się więc wyzwanie, przed jakim stają ósmoklasiści – wyboru takiej szkoły, która nie tylko odnajdzie się w tak dynamicznym środowisku edukacyjnym, ale i zapewni swoim wychowankom narzędzia i kompetencje do uczestniczenia w procesach zmiany, które charakteryzują naszą codzienność.
Technikum Leśne w Miliczu kształci w zawodzie technik leśnik w pięcioletnim cyklu nauczania. Absolwent otrzymuje wykształcenie ogólne oraz uzyskuje tytuł technika leśnika. Po odbyciu stażu pracy może być zatrudniony w Lasach Państwowych, w przedsiębiorstwach leśnych lub kontynuować naukę na studiach wyższych na dowolnym kierunku, jednak najczęściej nasi absolwenci wybierają leśnictwo.
Niewątpliwym atutem Technikum Leśnego, poza lokalizacją w urokliwym pałacu Maltzanów, jest wysoka zdawalność egzaminów zawodowych i maturalnych, poświadczona notami (srebrną i złotą tarczą) w ogólnopolskim rankingu Perspektyw – co wyróżnia Technikum Leśne spośród innych placówek w regionie. Grono pasjonatów nauczania i uczenia się współtworzy życzliwą atmosferę, w której nasi uczniowie mogą poznać i rozwijać swoje mocne strony.
Z bardzo dobrymi wynikami startują w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach, biorą udział w projektach i grantach naukowych, zdobywając indeksy na uczelnie. Istotnym aspektem procesu edukacji w szkole jest rozbudowana baza dydaktyczna, nowocześnie wyposażone pracownie przedmiotowe i zawodowe, realizowane we współpracy z Nadleśnictwem Milicz praktyki i zajęcia zawodowe, które umożliwiają już od początku nauki intensywny kontakt z praktycznymi aspektami poznawanego, a dla wielu wymarzonego, zawodu. Całości zaś współtowarzyszy troska o wszechstronny rozwój uczniów, miła atmosfera, szkolny ceremoniał (którego częścią jest przychodzenie do szkoły w mundurze leśnika) i bogata oferta zróżnicowanych zajęć, o których będzie jeszcze mowa.
Nauka w Technikum Leśnym w Miliczu w nierozerwalny sposób dla większości uczniów łączy się z zamieszkaniem w internacie. Pierwsze kroki w dorosłość są stawiane pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, zapewniającej mieszkańcom bezpieczeństwo i życzliwe wsparcie w podróży w dorosłość, wszechstronny rozwój poprzez udział w sekcjach sportowych, kołach zainteresowań, wydarzeniach kulturalnych. A o więzi z naszą szkołą niech świadczy także prężna działalność Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Technikum Leśnego w Miliczu, wspierającego w zdobywaniu leśnych szlifów swych młodszych, bo tworzących szkolną społeczność, kolegów.
Pokój wychowawców Miejsce do odpoczynku Kącik bookcrossingu
Szkoła zapewnia:
· profesjonalną, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną
· naukę języka obcego zawodowego
· naukę leśnych programów informatycznych, wykorzystywanych w Lasach Państwowych
· realizację praktyk zawodowych w Nadleśnictwie Milicz
·realizację grantu edukacyjnego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dolina Baryczy
· realizację projektu Akademia zawodu – prelekcje pracowników Lasów Państwowych i uczelni wyższych, rozszerzające praktyczne aspekty nauki zawodu leśnika
· rozwój zainteresowań w oparciu o szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych: rozwijających uzdolnienia, konsultacji przedmiotowych (szkoła bez korepetycji) czy licznych sekcji sportowych
· miejsce w szkolnym internacie – zakwaterowanie w pokojach 2-,3- i 4-osobowych z aneksem sanitarnym
Nauczane przedmioty
Poza intensywnym kursem ogólnokształcącym uczymy przedmiotów zawodowych wymaganych do zdobycia kwalifikacji zawodowych w dziedzinie technik leśnik:
· użytkowanie i ochrona lasu
· urządzanie i hodowla lasu
· gospodarki łowieckiej
· ekonomiki leśnej
· maszynoznawstwa leśnego
· Systemu Informatycznego Lasów Państwowych
· biologii leśnej
· ochrony przyrody, turystyki i edukacji leśnej
· zawodowego języka obcego
· dodatkowo współpracy z nadleśnictwem Milicz odbywają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe
Zajęcia dodatkowe
Ich propozycje powstają w oparciu o rozpoznanie potrzeb naszych uczniów, którzy mają możliwość współtworzenia ich oferty.
Koła zainteresowań:
· entomologiczne
· ornitologiczne
· łowieckie
· wędkarskie
· pszczelarskie
· wiedzy leśnej
· umiejętności leśnych
· liga ochrony przyrody
· artystyczne koło ARS
· koło sygnalistów
· zespół muzyczny NaLeśniki
· filozoficzne Sapere aude!
· teatralne Antrakt
· konsultacje przedmiotowe i repetytoria maturalne
Sekcje sportowe
· piłki siatkowej dziewcząt i chłopców
· tenisa stołowego
· unihokeja
· piłki nożnej (organizowane są Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół Leśnych w Piłce Halowej)
· koszykówki
· łucznictwa sportowego
